Czy wymienny filtr można używać dłużej niż 1 miesiąc, jeśli rzadko filtrujemy wodę
Czy wymienny filtr można używać dłużej niż 1 miesiąc, jeśli rzadko filtrujemy wodę?
21 stycznia, 2021

Czy wiecie, ile litrów wody dziennie powinien spożywać statystyczny dorosły? Otóż nawet 3 litry wody dziennie! Ilu z nas wypija dzień w dzień czystej wody? Świadomość prozdrowotna wśród Polaków wciąż wzrasta, a składa się na to także wiedza o tym, jakie duże znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucie ma woda. Jesteśmy także coraz bardziej otwarci na postawy proekologiczne, dlatego też staramy się unikać kupowania plastiku wtedy, gdy nie jest to konieczne- warto zacząć od eliminacji wody w butelkach, a dobrym na to antidotum są dzbanki filtrujące do wody kranowej. Jak działają, jak wykonany jest w nich filtr i jak często trzeba go wymieniać na nowy? Odpowiemy na każde nurtujące pytanie.

Dzbanki filtrujące

Jeśli oszacujemy to, ile pieniędzy w skali roku czy miesiąca wydajemy na wodę w butelkach, złapiemy się za głowę. Przyjmując, że codziennie kupilibyśmy tylko 1 butelkę wody, w skali roku rodzi to wydatki rzędu niemal 600 zł! A przecież zazwyczaj kupujemy więcej niż 1 butelkę, a to jedynie woda. Czy nie lepiej byłoby korzystać z tego, co płynie w naszym kranie?

Naprzeciw wysokim wymaganiom konsumentów wyszła marka Dafi, która od lat znana jest z wysokiej jakości dzbanków do filtrowania wody. Filtrowanie wody kranowej to zdecydowanie najlepszy sposób, by czystą i świeżą wodę mieć zawsze pod ręką. Filtrowanie kranówki jest zdecydowanie tańsze niż kupowanie wody w butelkach- by filtrować wodę trzeba wydać jednorazowo 30-100 zł na dzbanek (w zależności od modelu, wykonania, etc.) oraz raz w miesiącu kilkanaście złotych na filtr. Filtr w dzbankach wypełniony jest złożem filtracyjnym, które składa się z węgla aktywnego oraz z żywicy jonowymiennej. Węgiel to niemal doskonały absorbent- jest on w stanie wychwycić z wody niemal wszystko, co jest w niej toksyczne lub co stanowi w niej zanieczyszczenie. Przy tym jest on złożem zupełnie naturalnym – pozyskuje się go z wypalanych łupin kokosa. Węgiel świetnie radzi sobie z chlorem i jego pochodnymi, ale także z lotnymi związkami organicznymi, metalami ciężkimi, herbicydami, pestycydami oraz drobnymi zanieczyszczeniami mechanicznymi jak pyły czy osady o wielkości cząsteczek nawet 0,5 mikrona.

Żywica jonowymienna ma za zadanie usunąć z wody kranowej jony wapnia oraz magnezu, a co za tym idzie zmiękczyć wodę.

Jak często wymienia się filtry?

Dafi zaleca, by filtry w dzbankach wymieniać co 4 tygodnie. Po takim czasie wkłady filtracyjne są dość zużyte, a ich dalsza eksploatacja mija się z celem. Ponadto węgiel oraz żywica posiadają dodatek srebra, które ma za zadanie tworzyć w filtrze środowisko sterylne- srebro także posiada termin swojej przydatności, a jego zużycie może sprawić, że w wodzie zaczną pojawiać się niechciane bakterie.

Nie musimy sami pamiętać o tym, kiedy trzeba wymienić filtr na nowy. Przypomni nam o tym wskaźnik umieszczony w pokrywie dzbanka. Zależnie od modelu, możemy spotkać wskaźniki manualne lub elektroniczne. Wskaźniki elektroniczne informują za pomocą pomarańczowej lampki, iż filtr trzeba będzie wymienić na nowy za 7 dni. Jeśli zaświeci się lampka czerwona to znak, że filtr trzeba wymienić jak najszybciej, gdyż jest już całkiem wyeksploatowany.